Matevenemang
Piano
Soppa med violin och piano
15 januari 2027
Konserthuset Stockholm
Niels W. Gades tredje och sista violinsonat är både varmt romantisk och lekfull. Gade var under 1800-talet Danmarks internationellt mest uppmärksammade tonsättare och kompis med Felix Mendelssohn-Bartholdy. Gade var själv en framstående violinist och skrev förutom de tre sonaterna också en violinkonsert.
Profilstark under sin levnad var också kroatiska Dora Pejacevic. Hon började skriva musik redan som tolvåring och turnerade i början av 1900-talet som pianosolist i egna verk. I hennes musik finns drag av Wagner, Brahms och Bruckner, men den är också starkt personlig – här med vissa slaviska inslag.
Claudia Bonfiglioli är stämledare i Kungliga Filharmonikernas andraviolinstämma och medverkar ofta i Konserthusets kammarmusikserier. Den mångsidiga pianisten Karin Haglund har turnerat världen över och är en eftertraktad ackompanjatör inom opera, teater och kammarmusik. De båda har samarbetat vid flera tillfällen tidigare.
Meny: Skogssvampsoppa med tryffel. Soppan serveras med surdegsbröd, knäckebröd, smör, mineralvatten/lättöl, kaffe/te och chokladbit. Vin och öl finns till försäljning.
När
Fredag 15 januari 2027 kl 12.15
Pris
inkl soppa 340 kr / Läktarplats (exkl soppa) 145 kr.
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.
Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.
Annonser: