Utställning – Konserthuset 100 år
26 jun–10 aug
Konserthuset Stockholm
Drömmarna, människorna och musiken. Sommarens utställning berättar om Konserthusets långa och rika historia.
I hundra år har Konserthuset varit ett musikaliskt hjärta i Stockholm. Här har Kungliga Filharmonikerna och gästande artister samlat generationer av lyssnare till konserter, högtider och ögonblick som blivit en del av Sveriges musikhistoria.
Sedan invigningen den 7 april 1926 har den blå byggnaden vid Hötorget varit ett landmärke i Stockholm – ett hus skapat för musiken och för mötet mellan scen och publik.
Här klingar stora symfonier, kammarmusik, jazz och musik i många andra genrer. Här hålls Nobelceremonier och prisutdelningar, och hit kommer såväl världsstjärnor som unga musiker i början av sina karriärer.
Konserthuset har utvecklats i samklang med sin tid, men uppdraget är detsamma: att låta musiken vara en levande kraft mitt i staden.
I jubileumsutställningen berättas historien om huset, människorna och musiken – om drömmarna bakom Konserthuset och om ett sekel av musikaliska upplevelser.
När
Dagligen kl 11-17 i Stora foajén
Pris
Fri entré
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.
Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.
Annonser: