Klassiskt

Konsert

Schumann och Nielsen

24 mars 2027

Konserthuset Stockholm

Robert Schumanns cellokonsert är laddad med drömsk passion och varm atmosfär. ”Jag kan inte skriva för virtuoserna, jag måste prova något annat” kommenterade han själv konserten. Den uttrycksfulla första satsen följs omedelbart av en lyrisk och sångbar mellansats. Det avslutande och livligt lättsamma rondot driver upp tempot och lekfullheten får ta plats.

Solist är Kian Soltani som de senaste säsongerna framträtt med en rad av de allra främsta orkestrarna, bland annat Elbphilharmonie i Hamburg och Orchestre Philharmonique de Radio France i Paris. Han debuterade i Konserthuset 2017 i musik av Richard Strauss tillsammans Daniel Barenboim som ledde West-Eastern Divan Orchestra. Han har senare också framträtt med Kungliga Filharmonikerna.

Hos Carl Nielsen är humorn nästan alltid närvarande. Det rör sig om en sorts kvickhet, men ibland också om musikaliska sarkasmer. Detta gäller i hög grad andra symfonin. Den kom till efter ett besök på en bykrog där Nielsen såg en tavla på väggen som lite elakt skildrade människans fyra temperament: kolerisk (hetsig), sangvinisk (livlig), melankolisk (tungsint), flegmatisk (lugn). Här gestaltat i musiken med både gemyt och massor av energi.

När

Onsdag 24 mars 2027 kl 18.00

Pris

150-420 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.

Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.

Allt som händer – Konserthuset Stockholm

Spana in Welmas olika guider

Annonser: