STHLM Blue Tide – Gageego!

19 maj 2027

Konserthuset Stockholm

Det våldsamma, det sköra, det högteknologiska och det existentiella.

I STHLM Blue Tide välkomnas sådant som trotsar färdiga mallar – musik och musiker som inte enkelt låter sig kategoriseras. Göteborgsbaserade nutida musik-ensemblen Gageego! har varit en experimentell kraft i Sverige sedan 1995.

Esaias Järnegards musik pendlar mellan det extremt sköra och det väldigt påtagliga. I tunnlar. diken. gravar antyder titeln en underjordisk geografi och musik som gräver sig fram.  Italienska Clara Iannotta låter gärna instrumenten förvandlas. I Eclipse Plumage står till exempel en ”antimaskin” i centrum – skapat för att generera magnetfält kring pianots strängar så att det uppstår osynliga krafter.

Jesper Nordin förenar traditionellt hantverk med banbrytande teknologi. Surfaces scintillantes utforskar förhållandet mellan yta och djup. Allt bygger på improvisationer på ett digitalt instrument, vilket sedan ”polerats” för att skapa de glittrande och skira ytor som titeln anspelar på. Rebecca Saunders arbetar å sin sida mer med en extrem, fysisk intensitet: Fury II är en konsert för solokontrabas och ensemble som skildrar ett tillstånd av raseri.

En kulmen nås i uruppförandet av ett nytt verk av Djuro Zivkovic – Säsongens tonsättare i Konserthuset, vars musik ofta rör sig mellan det virtuosa och det djupt andliga.

Kom en stund innan, stanna kvar – baren med dryck och tilltugg är öppen både före och efter konserten.

När

19 maj

Pris

240 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.

Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.

Allt som händer – Konserthuset Stockholm

Annonser: