
Konsert
Jazz
Stockholm Voices Salong I, II & III
24 feb–23 maj 2024
Konserthuset Stockholm
I den första salongen med Stockholm Voices är den beundrade danska sångaren Sinne Eeg gästartist. Hon framträder världen över och har gästat Konserthuset vid en mängd tidigare tillfällen sedan debuten 2015. Sinne Eeg har givit ut över ett dussin album, det senaste var Staying In Touch (2022).
I den andra salongen med Stockholm Voices är ”Sveriges soulkung” Samuel Ljungblahd gästartist. Ljungblahd har samarbetat tillsammans med stora delar av Sveriges artistelit, bland dem Lisa Nilsson, Carola, Sarah Dawn Finer, Timbaktu och Danny Saucedo.
I den tredje salongen möter vi Stockholm Voices på egen hand tillsammans med sitt namnkunniga band. Vokaljazzkvartetten Stockholm Voices har tillsammans med sitt band fångat den svenska jazzpubliken sedan första turnén 2014. Med utsålda konserter, radioinspelningar och lysande recensioner är de eftertraktade bland de svenska jazzklubbarna och festivalerna.
Vokaljazzkvartetten Stockholm Voices har tillsammans med sitt band fångat den svenska jazzpubliken sedan första turnén 2014. Med utsålda konserter, radioinspelningar och lysande recensioner är de eftertraktade bland de svenska jazzklubbarna och festivalerna.
Stockholm Voices består av Gunilla Törnfeldt sopran, Maria Winther alt, Alexander Lövmark tenor och Jakob Sollevi baryton. Stockholm Voices bjuder på precisionsslipad stämsång med fyra ekvilibristiska röster som tillsammans skapar ett unikt sound.
När
22 februari, 18 april, 23 maj 2024
Pris
360 kr
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.
Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.
Annonser: