Konsert
Original Enigma Voices
10 oktober
Cirkus
Enigma är ett av de mest framgångsrika och samtidigt mest mystiska musikprojekten i modern tid, med över 70 miljoner sålda album och fler än 100 guld- och platinacertifieringar världen över.
Projektet grundades av Michael Cretu och blev känt för sitt unika sound – en atmosfärisk mix av gregoriansk sång, etniska influenser och elektroniska element. Sedan 1993 har Jens Gad varit en central del av produktionen, och står idag bakom liveprojektet Original Enigma Voices.
Den 10 oktober får svenska fans uppleva musiken live på Cirkus i Stockholm – en unik kväll som tar Enigmas ikoniska sound från studio till scen.
När
10 oktober kl 19:30
Pris
Från 500 kr
Bra att veta
Hitta hit
Buss 67 går hela vägen till Skansen som är slutstation och där man hoppar av för att komma närmast Cirkus. Den går via Odenplan, Östra Station och Karlaplan. Spårvagn linje 7 går från T-centralen till Skansen.
Djurgårdsfärjan går från Slussen till Gröna Lund via Skeppsholmen. Från färjan får du en promenad på 5 min upp till Cirkus entré.
Annonser: