Pop & rock
Konsert
Nanne – Här är jag – Från Rock Till Schlager
18 april 2027
Cirkus
Våren 2027 intar Nanne scenen med en ny, storslagen konserthusshow på turné i hela Sverige. Här Är Jag – Från Rock Till Schlager är en kärleksfull, energifylld hyllning till de kvinnliga rockikoner som har format henne som artist och människa blandat med hennes egna äskade schlagerlåtar.
I jubileumsshowen Här Är Jag – Från Rock Till Schlager firar Nanne 41 år som artist. Karriären började i Melodifestivalen 1986 med bandet Sound of Music och har fortsatt genom åren med hits som Håll om mig och Avundsjuk, (som soloartist), Den vilda och Highland (med One More Time), Det vackraste (som kompositör) och många andra älskade låtar.
Med sin mäktiga röst, kraftfulla scennärvaro och sitt sexmannaband i ryggen, under ledning av maken Peter Grönvall som kapellmästare, tar Nanne publiken med på en musikalisk resa med allt från hits från rocklegendarer till hennes egna schlagerlåtar. Allt kryddat med fullt ös från hennes karismatiska körsångare och dansare The Nannettes: Maja Nilsson Rune och Therese Löfstedt.
”Kvällen kommer att bli en partykväll av legendariska hits där jag och bandet tillsammans med publiken kommer att sjunga och dansa tillsammans”, säger Nanne Grönvall.
När
18 april 2027 kl 18:00
Pris
Från 895 kr
Bra att veta
Hitta hit
Buss 67 går hela vägen till Skansen som är slutstation och där man hoppar av för att komma närmast Cirkus. Den går via Odenplan, Östra Station och Karlaplan. Spårvagn linje 7 går från T-centralen till Skansen.
Djurgårdsfärjan går från Slussen till Gröna Lund via Skeppsholmen. Från färjan får du en promenad på 5 min upp till Cirkus entré.
Annonser: