Med vardagen som utgångspunkt
11 juni
Sven-Harrys konstmuseum
Vad är egentligen på riktigt och kan vi någonsin få en verklig bild av familjen?
Det är frågor som ska diskuteras på Sven-Harrys Konstmuseum den 11 juni. Då kommer Marianne Lindberg De Geer, Joakim Pirinen (båda har med verk i Familjen – på gott och ont) och författaren Aase Berg. Alla tre har nyligen gett ut böcker där de berättar mer eller mindre utlämnade om sina liv. Men vilken bild ger de om familjer under 2020-talet?
I boken Rakt av skildrar Marianne Lindberg De Geer vardagslivet på Södermalm under knappt ett år. Joakim Pirinen berättar i boken Hundratvå år av ensamhet om sin pappas död. När Aase Berg gav ut sin bok Vi är framme snart i höstas blev det uppståndelse och kulturdebatt eftersom hon skrev vad hon tänkte om olika litteraturkritiker – men även om relationen till sin mamma. Tre olika berättelser om familjeliv.
När
11 juni kl. 18
Pris
Ingår i entréavgiften
Bra att veta
Hitta hit
Sven-Harrys konstmuseum ligger i Vasaparken, en centralpunkt i Vasastan som du lätt kommer till med: tunnelbana till S:t Eriksplan/Odenplan, buss 2, 3, 4 och 6 till S:t Eriksplan/Odenplan, pendeltåg till Odenplan eller flygbuss från Arlanda till S:t Eriksplan.
Annonser: