Idealfamiljen som politik

30 juli

Sven-Harrys konstmuseum

Vad är det som skaver i familjen och hur blir en idealfamilj något politiskt? Mitt i prideveckan kommer konstvetaren Emil Åkerö till Sven-Harrys Konstmuseum för att ge en specialvisning av Familjen – på gott och ont

Utställningen presenterar flera perspektiv på vad en familj kan vara (i vissa fall vad den ”borde” vara) och Emil Åkerö visar hur det påverkar oss.

Emil Åkerö beskriver sig själv som en som leder processer, utvecklar koncept och metoder. Han har gett ut fyra böcker och är auktoriserad turistguide i Stockholm. Dessutom är han expert på gestaltningen av samkönat begär mellan män.

När

30 juli kl 16.30

Pris

Ingår i entréavgiften

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Sven-Harrys konstmuseum ligger i Vasaparken, en centralpunkt i Vasastan som du lätt kommer till med: tunnelbana till S:t Eriksplan/Odenplan, buss 2, 3, 4 och 6 till S:t Eriksplan/Odenplan, pendeltåg till Odenplan eller flygbuss från Arlanda till S:t Eriksplan.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: