Kreativt skapande

Workshop/kurs

Lär dig tälja köksredskap

7–8 mars 2026

Nordiska museet

Välkommen till en workshop i Nordiska museets ateljé. Du behöver inte ha några förkunskaper, bara ett intresse av att skapa något användbart med händerna. Moa Brännström Ott finns på plats och lär dig allt du behöver veta. Moa har täljt sedan barnsben och är finsnickare med en examen i möbelsnickeri från Capellagården och har skrivit böckerna Tälja köksredskap (2020) och Trä (2017).

”När jag täljer blir jag rofylld. Det är min avslappning, och samtidigt en påminnelse om skogen – en plats jag alltid saknar när jag inte är där.

Att tälja bruksföremål till köket adderar en dimension till det meditativa, det är en konkret anledning till att plocka upp den där grenen som arboristerna i parken precis sågat ner.

Skedar, slevar och salladsbestick fyller nödvändiga funktioner i köket, och varje gång jag använder dem påminns jag dessutom om hur viktigt skapandet är för mig. Även av något så anspråkslöst som en smörkniv i björk.”

Moa Brännström Ott

Om Nordiska museets ateljé
I Nordiska museets ateljé är hållbart hantverk, återbruk och skaparglädje i fokus. Vi skapar och pysslar av sådant som finns hemma och i naturen med inspiration från traditioner i Norden, historien och museets samlingar.

När

lördag 7 mars 2026, 10:00-13:00
lördag 7 mars 2026, 14:00-17:00
söndag 8 mars 2026, 10:00-13:00
söndag 8 mars 2026, 14:00-17:00

Pris

800 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana till Karlaplan.
Buss 67, 69 eller 76 samt spårvagn Linje 7 till hållplats Nordiska museet/Vasamuseet
Färja till Allmänna gränd från Slussen (På sommaren finns även en färjeförbindelse till Nybroplan)

Spana in Welmas olika guider

Annonser: