Gratis

Kulturnatten

Kulturnatten på Nordiska museet – Drömkväll

Varje år under Kulturnatt Stockholm har vi öppet i alla utställningar och fri entré 18.00–24.00. Välkommen!   

Drömkväll 2026

I år sjunker Nordiska museet in i temat drömmar och sömn, då Stora hallen fylls av drömsk musik, samtal om nattväsen och mardrömmar, drömtydning, sängfösare och godnattsagor. I fotogalleriet är det sista dygnet för de suggestiva drömlika motiven i Metamorfoser.

Program 

18.00-21.00 Drömtydning med Zinat Pirzadeh i Sofis salong, plan 2. Begränsat antal platser.
18.30 och 20.30 Maror och mardrömmar i Nordiska museets samlingar, 15 min föreläsning av Nordiska museets intendent Anna Fredholm i Samlingssalen. 
19.30 och 21.30 Nordiska nätter, 15 min presentation av Jörgen Löwenfeldt om museets pågående insamling “Hur var din natt?” om nordbornas sömn och drömmar, i Samlingssalen. 
18.00-24.00 Drömvärldar, film i Vardagsrummet. Vi samlar just nu in nordbors drömmar och utifrån material som kommit in har vi låtit AI tolka och illustrera dem i filmsnuttar.
19.00, 20.00 och 21.00 Den eviga sömnen. Natt, dröm och vila i arkivets och bibliotekets samlingar med arkivarie Marie Steinrud och bibliotekarie Mathilda Ängkvist. Hämta din biljett i receptionen. 
21.30-24.00 Oona Productions dj-set  Drömska ljudlandskap i Stora hallen.
22.00-22.45 Konsert med Maria W Horn och Mats Erlandsson i Stora hallen.  
24.00 Museet stänger 


Coctails & Dreams i restaurang & bar

18.00-24.00 Nordiska museets restaurang och Kafé Lusknäppen gästas av Carla von Hofsten, vinnare av Hela Sverige bakar. Ikväll blir det fokus på Bubbel & bakverk. Dessutom en drömmig pop-up bar med Coctails & Dreams signerad Stockholms bränneri.


Barn & familj

18.00-21.00 Lekstugan är öppen
18.00-22.00 Tidsvalvet är öppet
18.00-21.00 Godnattsagor i Gårdshuset utanför Lekstugan: Sagor och sägner för stora och små. 

Läs mer på Nordiska museets hemsida.

När

Lördag 18 april

Pris

Gratis

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana till Karlaplan.
Buss 67, 69 eller 76 samt spårvagn Linje 7 till hållplats Nordiska museet/Vasamuseet
Färja till Allmänna gränd från Slussen (På sommaren finns även en färjeförbindelse till Nybroplan)

Spana in Welmas olika guider

Annonser: