Föredrag: "Tunneltankar"

Fjorton tunnelbaneförare. Fjorton liv som normalt aldrig möts, förutom i sekunden när ett tåg glider förbi ett annat i mörkret. I videoverket ”Tunneltankar” byter förarna plats med varandra vid varje station, och deras berättelser flyter samman till en enda röst – en slags kollektiv inre monolog i det svaga tunnelljuset.

Konstnärsduon Bigert & Bergström, som sedan 80-talet gjort sig kända för verk som utforskar mötet mellan människa, teknik och samhälle, berättar om arbetet med verket – som ursprungligen visades på Skanstulls tunnelbanestation 2008 – och om vad som drog dem till tunnelbanan som konstnärlig scen.

Föredraget knyter an till utställningen Tunnelbanan – i takt med tiden, där ”Tunneltankar” visas som en del av berättelsen om tunnelbanans mänskliga sida.

 

Viktig information:
Föredragets längd: 1h
Föredraget vänder sig inte till yngre barn.
Museet har kvällsöppet och fri entré denna dag, 17.00-21.00. Om ni vill besöka museet innan 17.00 behövs entrébiljett.

Vid inställt föredrag eller förhinder gäller endast tillgodokvitto som går att använda på ett annat evenemang med samma avgift.

När

1 oktober, 18:00-19:00

Pris

Ordinarie/vuxna: 60 kr, student/pensionär: 30kr, barn t.o.m. 17 år: 30 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Buss: Åk med buss 6 eller buss 75 och hoppa av vid hållplatsen Drevergatan. Buss 57, hållplats Bobergsskolan går också bra att ta.
Tunnelbana: Ta tunnelbanans röda linje till station Ropsten. Välj uppgången mot Hjorthagen. Därifrån är det cirka 10 minuters promenad till museet.
Båt: Med pendelbåt 80 tar du dig till hållplats Ropsten. Gå cirka 10 minuter till museet.

Allt som händer – Spårvägsmuseet

Annonser: