Tillfällig utställning

Teaterkostym – illusionernas abecedarium

Pågår till 24 maj 2026

Scenkonstmuseet

Scenkonstmuseets största tillfälliga utställning någonsin tar dig med in i teaterkostymens värld – från A till Ö. Följ kostymens väg från skiss till scen, se detaljerna på nära håll och upptäck hur material och hantverk skapar nya världar på scenen.

Öppen vernissage fredag 23 maj
23 maj bjuder vi in till öppen vernissage! Mellan 18-22 finns DJ på plats, Stora Bageriet håller baren öppen, och det är självklart fri entré för alla. Varmt välkomna!
 
Visas 24 maj 2025–24 maj 2026
Teatern suddar ut gränser och tar publiken till andra tider, platser och verkligheter. En föreställning kan utspela sig i det förflutna, i framtiden eller i en helt påhittad värld. I den förvandlingen är kostymen ett viktigt verktyg.

Hantverket bakom kostymerna
Utställningen är uppbyggd som ett abecedarium, där varje bokstav i alfabetet öppnar upp för nya perspektiv på teaterkostymen. Genom kostymens värld får besökaren en unik inblick i hantverket, kreativiteten och de skickliga yrkespersonerna som ger liv åt scenens kläder. Här möter du skräddare, hattmakares, färgare och andra experter vars arbete sker långt innan ridån går upp.

Från skissbord till scen
Utställningen tar dig både bakom kulisserna och fram på scenen – från de första skisserna och materialvalen i ateljéerna till de färdiga kostymerna som förstärker karaktärer och berättelser på teaterscenen. Hur formas en roll genom kläderna? Hur påverkar tyger, silhuetter och detaljer en föreställnings uttryck?

Under utställningen kan du uppleva och se ett 100-tal kostymer från bland annat Scenkonstmuseets egen samling, från teatrar runt om i Sverige och lån från privatpersoner.

När

Visas 24 maj 2025–24 maj 2026

Pris

Ingår i entrén
0–18 år: fri entré
Vuxna: 160 kronor
Årskort: 200 kronor
Pensionär: 120 kronor

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

T-bana till Östermalmstorg.
Buss/spårvagnlinje 7 till Nybroplan

Spana in Welmas olika guider

Annonser: