Föredrag
Märta Måås-Fjetterström och Kungahuset: En textil historia
5 februari 2026
Sven-Harrys konstmuseum
I samband med den aktuella utställningen Livet och trasornas väv får Sven-Harrys Konstmuseum besök av Kerstin Hagsgård, utställningskommissarie och intendent vid Kungl. Hovstaterna.
Kerstin var ansvarig för den uppmärksammade utställningen Se på mattorna – det är jag., en hyllning till Märta Måås-Fjetterström där ett sextiotal av hennes textilier ställdes ut på Kungliga slottet. Kerstin kommer även berätta om hur utställningen tog form. Hon kommer belysa hur urvalet gjordes och vad som styrde den slutliga gestaltningen.
På Sven-Harrys Konstmuseum kommer hon dessutom att fördjupa sig i Märta Måås-Fjetterströms konstnärskap och hennes nära relation till Kungahuset, där hennes verk spelat en viktig roll. Föredraget belyser både konstnärens unika formspråk och den betydelse hon haft för att föra vidare och lyfta svensk textilkonst till internationell nivå.
När
5 februari 2026
kl 18
Pris
Samtalet ingår i entrépriset och drop-in gäller.
Bra att veta
Hitta hit
Sven-Harrys konstmuseum ligger i Vasaparken, en centralpunkt i Vasastan som du lätt kommer till med: tunnelbana till S:t Eriksplan/Odenplan, buss 2, 3, 4 och 6 till S:t Eriksplan/Odenplan, pendeltåg till Odenplan eller flygbuss från Arlanda till S:t Eriksplan.
Annonser: