Núx brúx – Norrdans
31 oktober
Kulturhuset Dieselverkstaden
Nattliga allianser. En kropp som vägrar vila.
Núx är det antika grekiska ordet för ”natt”, medan brúx härstammar från roten för tandgnissling. Tillsammans bildar de Núx brúx, en poetisk beskrivning av nattligt tandagnissel, en kropp som vägrar vila, en friktion som fortsätter genom mörkret.
I den grekiska koreografen Chara Kotsalis fysiska och ljudliga dansritual blir natten en plats för motstånd, begär och längtan. Tillsammans med Norrdans internationella ensemble vecklas en karnevalistisk värld ut, ett laddat rum av revolt, ömhet, samhörighet och metamorfos, där nattliga varelser; nattsuddare, eremiter, revolutionärer, vägrar sova. Här är natten början på en ny dag snarare än slutet på den förra. Nattliga allianser mellan arter, kroppar och röster, som söker sig mot nattens egna rebelliska system, där andra regler gäller och dunkla horisonter kan anas.
God natt!
Längd: 50-65 min
Koreografi: Chara Kotsali
Ljudkonstnär: Jeph Vanger
Scenografen Periklis Pravitas
Ljusdesign: Eliza Alexandropoulou
Dansare: Viktoria Andersson, Gorik Bellemans, Ruben Brown, Alvilda Faber Striim, Kaelin Isserlin, Kevin Julianto, Sierra Kellman, Sofia Larriera
Stora scen 31 oktober 18:00
När
31 oktober 18:00
Pris
Biljetter: 260 kr
Bra att veta
Hitta hit
Dieselverkstaden ligger på Marcusplatsen 17 i Sickla, i Sickla Köpkvarter. Det tar ca: 10-15 minuter att ta sig hit från Slussen med buss. Håll koll på sl.se för aktuella förbindelser! Det byggs mycket i Nacka och hållplatser flyttas och stängs av periodvis. Sök på Sickla allé, Sickla västra eller Alphyddan.
Vill man åka tåg så har Tvärbanan ändhållplats i Sickla. Det är 600 meter till Dieselverkstaden från Uddvägen 5-9 och närmsta vägen att gå är Sicklastråket.
Annonser: