Föredrag med Dag Blanck och Ola Larsmo: Från demokrati till diktatur

9 september

Sveriges museum om Förintelsen

Hur kan en demokrati brytas ned inifrån och hur kunde nazisterna steg för steg avskaffa det demokratiska systemet i Tyskland? 

I ett spännande samtal möts Dag Blanck och Ola Larsmo för att diskutera demokratins villkor då och nu. Tysklands väg från demokrati till diktatur är ett varnande exempel som också belyser samtidens utmaningar och stora frågor.

Den tyska Weimarrepubliken, som grundades efter första världskrigets nederlag, gjorde Tyskland till en av Europas mest moderna demokratier. Samtidigt präglades tiden av politiska konflikter, ekonomiska kriser och ett sviktande förtroende för de demokratiska institutionerna. 

När nazisterna tog makten 1933 skedde inte demokratins sammanbrott över en natt. Nedmonteringen genomfördes stegvis genom lagstiftning, undantagsåtgärder och angrepp på rättsstat, opposition och fria medier.

Under kvällen diskuterar Dag Blanck och Ola Larsmo frågor som: Hur stark eller svag var egentligen demokratin i Weimarrepubliken? Vilka mekanismer gjorde det möjligt att avskaffa den? Kan demokratiska samhällen också i dag försvagas eller monteras ned, och vilka varningssignaler bör vi vara uppmärksamma på?

Välkommen till en kväll om demokratin och de erfarenheter som historien kan lära oss.

När

9 september klockan 18

Pris

100 kronor. Förbokning krävs.

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

T-banestation S:t Eriksplan, därefter ca 600 m promenad.

Annonser: