Det Mörka Ljuset – Lars Lerin
26 sep–10 jan 2027
Elverket
Lars Lerin är en av Nordens mest älskade och betydelsefulla konstnärer. Med sitt storslagna måleri och sitt personliga berättande har han berört människor långt utanför konstvärlden.
Det Mörka Ljuset är en omslutande upplevelse som låter publiken stiga in i Lars Lerins inre värld av ljus och mörker, ensamhet och gemenskap, längtan och hemkomst. En resa från barndomens Värmland till Lofotens magiska ljus och vidare ut i världen.
Genom måleri, livsavgörande möten, personligt arkivmaterial, musik och hans egen berättarröst växer ett landskap fram där minnen, drömmar och verklighet flyter samman.
På Elverket blir rummet en del av berättelsen i en audiovisuell föreställning där publiken omsluts av Lars Lerins bildvärld och en berättelse om de erfarenheter som format ett av vår tids mest älskade konstnärskap.
När
26 september–10 januari
Pris
110–250 SEK
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana: Karlaplan, Röd Line 14
Buss:
67 till Karlaplan
1 och 4 till Värtavägen
76 och 69 till Styrmansgatan
Spårvagn: Styrmansgatan, Linje 7
Annonser: