Mellan husdjur och människa – kommunikation över artgränserna
17 november
Kulturhuset Möbeln
Hur går det till när vi hälsar över artgränserna? Hur löser vi problem tillsammans?
Både människor och många husdjur är sociala. Vi behöver kommunicera med dem vi har intill oss. Under föreläsningen berättar språkvetaren Stefan Norrthon om ett nytt forskningsfält: Inkluderande lingvistik.
Hur förstår vi varandra – husdjur och människa? Både människor och många husdjur är sociala varelser. När vi är tillsammans använder vi både talat språk och andra kommunikativa resurser, som gester, läten, beröring och blickar. Genom att i detalj undersöka hur vi använder olika slags resurser kan vi lära oss mer hur vi gör för att förstå varandra – också över artgränserna.
Få nya perspektiv på den vardagliga kommunikationen!
Föreläsaren Stefan Norrthon lyfter frågan vad ”språk” egentligen är för något. Han utgår från videofilmade möten mellan människor och husdjur (katter, hundar och hästar) för att exemplifiera. Du får ta del av både tidigare och pågående forskning om mellanartslig kommunikation.
För dig som själv lever med husdjur finns möjligheter till nya perspektiv på den vardagliga kommunikationen. Men självklart behöver man inte vara djurägare för att få behållning av föreläsningen – den riktar sig till var och en som har intresse för kommunikation och språk.
När
17 november klockan 17.30-18.30
Pris
Fri entré. Boka plats.
Bra att veta
Hitta hit
Kulturhuset Möbeln ligger mitt emot stationshuset i Tierp och 130 m från perrongen.
Buss:
Intill tågstation finns busshållplatserna Tierp station.
Parkering:
En parkering i direkt anslutning till Kulturhuset Möbeln och två pendlar-parkeringar bara ca 100 m från huset. Framför Kulturhuset Möbeln finns också cykelparkering.
Annonser: