Utomhus

Kreativt skapande

Workshop: Svamparnas mångfald och pigmenteringsprocesser – Program: När skogen ler tillbaka

Upptäck svamparnas fascinerande värld under en heldag utomhus! Vi inleder med en kortare vandring runt Artipelag för att tillsammans undersöka vilka svampar som finns i området. Vilka syns med blotta ögat, och vilka gömmer sig inne i död ved eller under trädstammar? Vad kan svamparna berätta om miljön vi befinner oss i, och vilka producerar pigment som går att använda till att färga textilier? Efter vandringen tar vi tillvara på de svampar vi hittar och gör olika färgbad för att experimentera med textilfärgning.

Upptäck svamparnas fascinerande värld under en heldag utomhus! Vi inleder med en kortare vandring runt Artipelag för att tillsammans undersöka vilka svampar som finns i området. Vilka syns med blotta ögat, och vilka gömmer sig inne i död ved eller under trädstammar? Vad kan svamparna berätta om miljön vi befinner oss i, och vilka producerar pigment som går att använda till att färga textilier?

Efter vandringen tar vi tillvara på de svampar vi hittar och gör olika färgbad för att experimentera med textilfärgning. Vi provar olika tekniker och undersöker hur vi kan locka fram svamparnas naturliga pigment.

Fika ingår. Hela dagen hålls utomhus, så ta med matsäck och kläder efter väder. Varmt välkomna!

När

Lördag 26 september, kl. 11–15 (inklusive vandring, färgning och paus för matsäck).

Pris

Kostnad: 290 SEK (barn under 18 gratis).
Begränsat antal, för alla åldrar.

Fika och material ingår.

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Direktbuss: Avgångar från Kungsbron 13, se hemsida för mer info
Lokaltrafik: Dagliga turer med SL. Artipelags hållplats heter ”Hålludden”.
Bil: Väg 222 mot Gustavsberg och följ skyltning mot Hålludden/Artipelag.
Båt: (endast sommartid): Strömma Kanalbolaget trafik från Nybrokajen. För gäster med egen båt har vi en avgiftsfri gästhamn.

Allt som händer – Artipelag

Spana in Welmas olika guider

Annonser: