Wilmer x

24 augusti

Mosebacketerrassen

Wilmer X lägger i “Nästa växel”. Den 8 maj släpper de sitt nya album Popmonster. Redan i morgon kommer den upplyftande singeln “Nästa växel”, ett första smakprov från skivan.

Nisse Hellberg om låten:
“Det är lätt att vara gnällig och arg i musik – svårare att vara positiv. Men med ‘Nästa växel’ ville jag fånga känslan som uppstår när vi går på scen och möter publiken. Den där känslan av att nu ska vi ha kul tillsammans i två och en halv timme.”

Med albumet Mer för dina pengar (2022) – bandets första på 17 år – visade Wilmer X att relationen till publiken är lika stark som någonsin. Skivan gick rakt in på förstaplatsen på den svenska albumlistan. Både bandets historia och comebacken skildrades i den hyllade dokumentären Wilmer X – När tiden stannar, som bland annat visades på SVT.

Återkomsten gav mersmak – och nu är bandet aktuellt med ännu ett nytt album. Om titeln Popmonster säger Nisse Hellberg:
“När jag hade skrivit klart de sista låtarna insåg jag att materialet hade mer fokus på refränger än någonsin och var väldigt poppigt för att vara jag. Faktum är att jag sa till mig själv: ‘Vilket popmonster du gjort!’”

Wilmer X består av Nisse Hellberg, Thomas Holst, Janne Lindén, Jalle Lorensson och Sticky Bomb.

När

Måndag 24 augusti, kl. 19:30 – dörrar & barer 17

Pris

595 kr + service

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Ta tunnelbanan till Slussen, uppgång mot Götgatan. Gå sedan upp för Hökens gata. Du kan också ta buss 2, 3, 43, 53 och 55 till Slussen. Därifrån kan du ta trapporna eller hissen upp till Mosebacke torg.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: