
Föredrag
Sinnenas värld: Med doft av sandelträ med Victor Langer
12 november
Medelhavsmuseet
Sandelträ har sitt historiska ursprung i Indien, där det odlats för sin väldoft i tusentals år. Träslaget, som idag är mestadels fridlyst i Indien, odlas idag främst i Australien. Oljan som utvinns ur det har en mjölkig, fyllig och träig doft som varit ett tidlöst inslag i såväl ayurvediska läkekonst och rökelse till franskt haute parfumerie.
I den här föreläsningen får du lära dig allt om sandelträets historia, samt hur det odlas och används i parfymindustrin. I samarbete med de världsledande råvaruproducenterna Laboratoire Monique Rémy och IFF doftar vi på såväl råmaterial som isolerade doftmolekyler, sida vid sida med samtida parfymer från Nordiska Kompaniet.
Victor Langer är konst- och parfymhistoriker och har tidigare föreläst på bland annat Nationalmuseum, Beckmans designhögskola och Lunds universitet.
Fler tillfällen i programserien:
17 september kl. 18:00 – 19:30 Sinnenas värld: Med doft av patchouli
15 oktober kl. 18:00 – 19:30 Sinnenas värld: Med doft av vanilj
Fler tillfällen i programserien på Etnografiska museet:
28 september kl. 14:00 – 15:30 Sinnenas värld: Med smak av Mexikos gula guld
När
18.00-19.30
Pris
150 kr med årskort, 250 kr utan årskort
Bra att veta
Hitta hit
Buss: 62 och 65 till Gustav Adolfs torg.
Tunnelbana: Kungsträdgården
Annonser: