Klassiskt

Pettersson och Tjajkovskij

22 januari 2026

Konserthuset Stockholm

Med sin kraftfulla inledning, lockande melodier och explosiva virtuositet har Tjajkovskijs första pianokonsert blivit ett av den klassiska musikens mest berömda verk. Som solist hör vi den japanske pianisten Mao Fujita, som nu gör sin debut i Konserthuset tillsammans med Kungliga Filharmonikerna.

Chefdirigent Ryan Bancroft har arbetat med Mao Fujita tidigare: ”Jag uppskattar verkligen hans personliga tolkning av verket. Han har gått till källorna, till partituret, i stället för att bara luta sig mot tolkningstraditioner och manér.”

Tjajkovskijs första pianokonsert matchas mot en modern svensk klassiker: Allan Petterssons sjunde symfoni. Allan Pettersson komponerade med själva livet som utgångspunkt, ”det förbannade, det välsignade”. 

Sjunde symfonin är lika omskakande som vacker, fylld av både mörka skuggor och ljuvt tröstande musik. Några stillsamt upprepade ackord återkommer hela tiden – ibland känns de hotfulla, ibland är de som en smekning. Symfonin uruppfördes 1968 av Kungliga Filharmonikerna under ledning av Antal Dorati, och har regelbundet återkommit på repertoaren sedan dess.

När

Torsdag 22 januari kl 19.00

Pris

160-490 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.

Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.

Allt som händer – Konserthuset Stockholm

Spana in Welmas olika guider

Annonser: