Klassiskt
Orgelmatiné med Jan Liebermann
19 februari 2026
Konserthuset Stockholm
Orgeln i Konserthuset Stockholm är med sin magnifika fasad en av Europas mest kända och med sina 6100 pipor också en av de större.
Vid den här orgelmatinén möter vi den unge tyske organisten Jan Liebermann (född 2005) som de senaste åren tagit orgelvärlden med storm. Han ger regelbundet konserter i europeiska kyrkor och konsertsalar som anses som helt centrala för orgelmusik: Sankt Mikaelskyrkan i Hamburg, Sankt Jakobskyrkan i Lübeck, Philharmonie i Essen, Southwark Cathedral i London och många fler. Han har också en jättepublik på sociala medier där hans inspelningar har flera miljoner visningar.
Hans konsert i Konserthuset Stockholm fokuserar helt på Johann Sebastian Bach och inleds med världens mest kända orgelstycke: Toccata och fuga i d-moll. Sedan bjuder han på en rad Bach-stycken i arrangemang av kända orgeltonsättare och virtuoser, bland annat Chaconne och Air.
När
Torsdag 19 februari kl 12.15
Pris
140 kr
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.
Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.
Annonser: