
Konsert
Konsert: Japans vind möter svenska skogar – med Yasukazu KANO och Mattias Lindberg
20 september
Etnografiska museet
Mästarflöjtisten och kompositören Yasukazu Kano besökte Sverige för första gången 2019 och förälskade sig i den svenska folkmusiken – dess djupa känsla, dess närhet till naturen och det sätt på vilket den har vuxit fram genom generationer. I mötet med den mångsidige pianisten Mattias Lindberg uppstod en musikalisk dialog som överbryggar tradition och innovation, Japan och Sverige, öst och väst.
Genom Kanos shinobué-flöjt, med dess tidlösa enkelhet, och Lindbergs känsliga pianospel, där folkmusik flätas samman med klassiska och jazzelement, har duon skapat en unik musikalisk värld. Samarbetet har fördjupats och utvecklats, och deras musik har rört och berört en publik som känner igen sig i både det välbekanta och det främmande.
Under eftermiddagen samma dag ges ytterligare en konsert. Det går även att köpa paketbiljett till båda konserterna. Läs mer om Taikokonsert – Japansk folkmusik möter nordisk folkmusik här.
Workshops i shinobuéflöjt med Yasukazu KANO:
27 september kl. 11:00 – 13:00 På engelska/In English: Workshop – Shinobué japansk bambuflöjt för nybörjare
27 september kl. 14:00 – 16:00 På engelska/In English: Workshop – Shinobué japansk bambuflöjt fortsättningtillfälle
När
13:00-14:00
Pris
150 kr med årskort, 200 kr utan årskort. Paketbiljett från 200 kr
Bra att veta
Hitta hit
Buss 69 från Sergels Torg till Museiparken på Gärdet.
Parkeringsmöjligheter finns utanför Sjöhistoriska museet.
Annonser: