Gratis
Film
Dans
Dance Film Installation by Jacopo Jenna
7–13 maj
STHLM DANS
Danse Macabre! (2024)
En kortfilm skapad utifrån videomaterial från scenverket Danse Macabre!, här utvecklad till en renodlat visuell dynamik – starkt rytmisk och “stroboskopisk” – som framkallar ett spel med förändrade perceptionstillstånd, bortom dansen, bortom duken.
Dödsdansen är en senmedeltida tradition som förenar bildkonst, arkitektur, poesi och andra uttrycksformer. Den är ett av de mest spridda ikonografiska motiven i västerländsk konsthistoria och nära förknippad med digerdödens framfart – en epidemi som under senmedeltiden krävde miljontals liv i Europa, men som också gav upphov till mer komplexa sätt att förstå tillvaron, där människan började undersöka sin relation till den jordiska världen på djupet.
Jacopo Jenna är koreograf och regissör som skapar scenverk, videoprojekt och installationer. I sitt arbete utforskar han koreografi som en utvidgad praktik, genom research där dans och video samverkar i sökandet efter nya sätt att gestalta rörelse. Genom att röra sig mellan olika uttryck och språk skapar han mångfacetterade performativa sammanhang, där audiovisuella element och rörelse ofta står i dialog och formar en gemensam scenisk handling.
När
7, 8, 11, 12, 13 maj
Pris
Gratis
Bra att veta
Annonser: