Måleri

Kreativt skapande

Art Workshop: Måla med naturen

17–27 september

Artipelag

Med enkla metoder och ingredienser från växtriket får du chansen att skapa fritt med egenproducerad färg på akvarellpapper.

Workshopen hålls i Studion där vi ägnar oss åt att framställa miljövänlig färg med pigment från naturen. Med ingredienser som bär, frukter, växtdelar och kryddor skapar vi egna färger som vi sedan använder för att måla på akvarellpapper. Metoderna är enkla, men ger värdefull kunskap att ta med sig och använda även i framtida projekt.

Vid slutet av workshopen får varje deltagare ta med sig fyra färger hem.

Som inspiration till skapandet rekommenderar vi att besöka Artipelags utomhusutställning Skulptur i natur som handlar om det samspel som uppstår när konst placeras i naturen, ett samspel som alltid varit av stor vikt på Artipelag. Vid deltagande av Måla med naturen ingår därför en karta med information om varje verk.

När

Onsdag 17/9
Lördag 20/9
Onsdag 24/9
Lördag 27/9
Tid vid varje tillfälle: kl. 14:00-15:45

Pris

260 SEK/person
Art.Pass-medlemmar: 200 SEK*
*= Du behöver giltigt Art.pass att visa upp i entrén tillsammans med din bokningsbekräftelse.
Kod erhålles via nyhetsbrev till Art.Pass-innehavare.

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Direktbuss: Avgångar från Kungsbron 15, se hemsida för mer info
Lokaltrafik: Dagliga turer med SL. Artipelags hållplats heter ”Hålludden”.
Bil: Väg 222 mot Gustavsberg och följ skyltning mot Hålludden/Artipelag.
Båt: (endast sommartid): Strömma Kanalbolaget trafik från Nybrokajen. För gäster med egen båt har vi en avgiftsfri gästhamn.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: