Utställning med Sara Kallioinen Lundgren
20 dec–10 jan 2027
Sara Kallioinen Lundgren visar en utställning med keramik och textil. Under jullovet har hon även flera workshopar i screentryck.
Sara Kallioinen Lundgren är född 1993 och uppväxt i Uppsala. Hon har läst en kandidat i keramikkonst på HDK och nu gör hon sin master på Konstfacks textillinje.
Sara arbetar främst med keramik och textil. Hon tänjer alltid på gränserna för sitt material och utmanar den traditionella smaken, till exempel genom en keramikvas i form av en basketboll och en ljusstake med ordet ”fuck”. En del av hennes arbeten inspireras av sociala medier medan annat bygger på klassisk grafisk form som hon gett en personlig twist.
I Storbrunn visar Sara både keramik och screentryckt textil och hon har också workshopar för unga i screentryck under jullovet.
I samarbete med Östhammars kommun.
När
20 december–10 januari
Pris
Fri entré
Bra att veta
Annonser: