Jonas Lundqvist
14 november
Katalin
Jonas Lundqvist är en svensk artist och låtskrivare som först blev känd som medlem i Bad Cash Quartet, där han var verksam från början av 1990-talet fram till 2004. Efter bandets upplösning har han fortsatt sin karriär som soloartist och har släppt flera svenskspråkiga album, samt ett engelskspråkigt under namnet Jonas Game.
Lundqvists musik kännetecknas av sin introspektiva och emotionella karaktär, där han ofta utforskar teman som förlust, sorg och personlig reflektion. Albumet Sorgetornets spejare är ett tydligt exempel på detta. Med låtar som ”Järtecken” och ”En liten pojke” bjuder han inte bara på musikaliska favoriter som spelats flitigt i radio, utan använder också musiken som ett sätt att synliggöra sin egen inre resa genom livets svårigheter.
Albumet präglas av en starkt komprimerad och koncentrerad ljudbild, där Lundqvist experimenterar med både nya och bekanta klanger. Låtar som ”Förvirrad varg” och ”Liljekonvalj” visar på hans vilja att ständigt förnya sitt uttryck och skapa något äkta och kraftfullt.
När
Lördag 14 november
Pris
Biljettpris: 295 sek + Service
Bra att veta
Annonser: