Gör helgen till en tidsresa!
Upplandsmuseet
Med två med inspirerande visningar kan du kliva rakt in i 1800-talet i en borgerlig vardag där tiden stått still eller svepas med i en guidad resa genom Upplands fascinerande historia. Båda visningarna ingår i entrébiljetten. Den guidade visningen och stadsvandringen sker både lördag och söndag.
Kl. 13 – Guidning i utställningen UPP-LEV! (ges på svenska, ca 30 min)
Följ med på en guidad resa genom Upplands fascinerande historia i vår största utställning någonsin – UPP-LEV!
Här möter du över 1000 föremål, 800 fotografier och gripande livsöden som tillsammans berättar om människorna som format landskapet från stenåldern till idag.
Kl. 15 – Visning av Professorshemmet (ges på svenska, ca 45 min)
Kliv rakt in i 1800-talet! I Kulturkvarteret Walmstedtska möter du en borgerlig vardag där tiden tycks ha stått stilla i 150 år. Här glänser kopparkärl och pärlbroderier – men rinnande vatten och WC lyser med sin frånvaro.
Lägenheten är en rekonstruktion av familjen Rydins hem från 1860-talet och ger en unik inblick i livet förr, mitt i dagens Uppsala.
Praktiskt: Museivåningen ligger en trappa upp utan hiss. Visningen startar från Upplandsmuseets entré.
Gruppen går tillsammans ca 150 meter. Max 20 personer.
När
Lördag-söndag kl. 13 & 15
Pris
Vuxen: 150 kr
Barn/ungdom, 0–19 år: Fri entré
Student över 19 år: 120 kr
Pensionär: 120 kr
Bra att veta
Annonser: