Bror Hjorths samling
Bror Hjorths Hus
I museets samlingar ingår närmare tolvhundra konstverk av Bror Hjorth – målningar, skulpturer, reliefer, teckningar och grafiska blad. Samlingen är den största och mest representativa av Bror Hjorths konst, med verk från konstnärens hela verksamma tid. I samlingen finns både färdiga konstverk och skisser till de flesta av Bror Hjorths offentliga uppdrag. Museet ger en unik bild av ett spännande och rikt konstnärskap. Konstsamlingen presenteras i museet med hjälp av en nummerkatalog.
Nästan alla målningar och skulpturer är tillgängliga, även om några ibland får vila utanför visning när allt inte riktigt ryms. Samtidigt ger hängningen en god bild av hur Bror Hjorth själv levde och arbetade i huset och ateljén. Han omgav sig med sin konst på väggar och golv, och lät varje ledig yta fyllas av sina egna verk, precis som i dag.
Museets värdar berättar gärna för dig om konsten i museet, även när det inte är visning. Passa på att fråga dem!
När
Torsdag–söndag kl 12-16. Kvällsöppet en torsdag i månaden kl 18-20, vår och höst.
Sommarens öppettider (11/6–23/8 2026): tisdag–söndag kl 12-16.
Pris
Fri entré
Bra att veta
Hitta hit
Med buss: Du tar buss 2, 7 eller 12 och går av vid hållplatsen Bror Hjorths Hus. Bror Hjorths Hus ligger ca 50 meter från busshållplatsen.
Med bil: Närmsta parkeringen finns i hörnet Norbyvägen-Hagundagatan.
Annonser: