Workshop/kurs

Vykortsdesign och festlettering

Denna kurs i lettering har en festlig twist där vi speciellt övar bokstavsformer och letteringstilar som passar till vårens och sommarens kalas och festligheter: födelsedagskort, inbjudningar, save the date’s, grattiskort till bröllop eller dop, m.m. Du får även tips hur du kan använda lettering till gåvor eller inredningsdetaljer till kalas och fest. Kursen leds av Sofie Björkgren-Näse, letteringdesigner och bokstavsillustratör.

Under workshopen går vi bland annat igenom:
– material och verktyg
– bokstavsanatomi
– olika sätt att samla inspiration
– olika metoder att skapa en design

Men fokus kommer att ligga på själva textningen och ritandet. Sofie presenterar roliga övningar där du stegvis får utveckla din textning, från enkla bokstavsskisser till citat-illustrationer. Detta är en grundkurs, men även du som gått grundkurs tidigare får nya tips och trix här då vi har fest som tema!

Material och lätt fika ingår. Vi har en ca 30 min matpaus mitt i kursen, och hos restaurang AVI finns både salt och sött att köpa.

När

Lördag 11 april kl 11.00-16.00

Pris

1350 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Vill du åka kollektivtrafik så ta tunnelbanan till Gamla stan eller buss 3 som stannar vid Mälartorget bara ett kvarter från museet.

Åker du hellre bil så hittar du lättast parkering på Riddarholmen.

Från Centralstationen tar det dryga tio minuter att promenera till museet.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: