
Gratis
Konsthall
Tillfällig utställning
Vintersalong 2023 i Nacka konsthall
Pågår till 21 januari 2024
Kulturhuset Dieselverkstaden
Vernissage lördag 25 november 13:00-17:00
Utställningen hänger till den 21 januari 2024
Nacka konsthalls jurybedömda samlingsutställning har varit en tradition ända sedan Nacka konsthall startade för närmare 40 år sedan.
Den har sett olika ut genom åren men har hela tiden varit en plats för både etablerade och oetablerade konstnärer att mötas och att få visa upp sin konst. Förra året tog Vintersalongen ett nytt stort steg – det blev möjligt för konstnärer från hela Sverige att ansöka!
Det blev en succé!
2023 års salong är den andra i ordningen med konstnärer och verk från hela landet.
Låt dig inspireras och uppfyllas!
I juryn: Nadja Ekman och Malou Bergman. I år har 240 konstnärer ansökt.
Varmt välkommen!
Nanna Leth
När
Vernissage 25 november 13:00-17:00
Se dieselverkstaden.se för öppettider
Pris
Fri entré!
Bra att veta
Hitta hit
Dieselverkstaden ligger på Marcusplatsen 17 i Sickla, i Sickla Köpkvarter. Det tar ca: 10-15 minuter att ta sig hit från Slussen med buss. Håll koll på sl.se för aktuella förbindelser! Det byggs mycket i Nacka och hållplatser flyttas och stängs av periodvis. Sök på Sickla allé, Sickla västra eller Alphyddan.
Vill man åka tåg så har Tvärbanan ändhållplats i Sickla. Det är 600 meter till Dieselverkstaden från Uddvägen 5-9 och närmsta vägen att gå är Sicklastråket.
Annonser: