Gratis

Tillfällig utställning

Kvinnans plats i den nya staden

Pågår till 26 april

Kulturhuset Stadsteatern Vällingby

En utställning om ideal, drömmar och vardag
I den nya idealstaden skulle praktiska bostäder underlätta för flitiga hemmafruar, barnen leka tryggt mellan husen och männen hinna hem från arbetet på lunchen. Men hur såg verkligheten ut? Vad betydde den moderna stadsplaneringen för kvinnorna som levde sina liv här – i köken, på gårdarna, i centrum och i föreningslivet?

Kvinnans plats i den nya staden tar dig tillbaka till hjärtat av det svenska folkhemmet – till radhuslängor, höghus och det pulserande centrum som symboliserade efterkrigstidens framtidstro. Genom kvinnors egna berättelser, historiskt material och arkivbilder undersöker utställningen hur arkitektur och samhällsplanering formade – och begränsade – kvinnors handlingsutrymme.

Producerad av Kvinnohistoriska
Kvinnans plats i den nya staden är producerad av Kvinnohistoriska. Utställningen bygger vidare på stadsvandringen Kvinnans plats i Vällingby – drömmen om den moderna staden och fördjupar berättelserna om den nya förorten, med fler röster, arkivmaterial och historiska perspektiv på hur kvinnors liv formades i den framväxande välfärdsstaden.

När

10 mars–26 april

Pris

Fri entré

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Kulturhuset Vällingby ligger i Trappan vid Vällingby torg mellan biografen Fontänen och S:t Tomas kyrka.

Tunnelbanans Gröna linje 17 eller 19, hållplats Vällingby. Uppgång Vällingbyplan.

Allt som händer – Kulturhuset Stadsteatern Vällingby

Spana in Welmas olika guider

Annonser: