Film

Opera

The Met på bio: Florencia en el Amazonas

9–16 december

Kulturhuset Stadsteatern

Sopranen Ailyn Pérez spelar rollen som operadivan Florencia Grimaldi i denna nya produktion av Mary Zimmerman, som tar Amazonas mystiska rike till The Met och Klarabiografen.

Florencia en el Amazonas är Mets första opera på spanska på nästan ett sekel och den tredje någonsin. Den mexikanske kompositören Daniel Catáns opera från 1996 är inspirerad av Nobelpris-belönade författaren Gabriel García Márquez magiska realism. Föreställningen handlar om operadivan Florencia Grimaldi, som återvänder till sitt hemland Brasilien för att uppträda på det legendariska operahuset i Manaus samt söka efter sin förlorade älskare som försvunnit spårlöst i djungeln.

Den framstående ensemblen som porträtterar divans medresenärer på flodbåten till Manaus består av Gabriella Reyes som journalisten Rosalba och basbarytonen Greer Grimsley som fartygets kapten.

Barytonen Mattia Olivieri är den gåtfulle styrmannen Riolobo, tenoren Mario Chang som kaptenens brorson Arcadio, och mezzosopranen Nancy Fabiola Herrera samt barytonen Michael Chioldi som det bråkande paret Paula och Álvaro. Yannick Nézet-Séguin dirigerar.

I intilliggande Teaterbaren finns fullständiga rättigheter, allt som handlas där är tillåtet att ha med sig in i salongen under evenemanget. Det kommer även finnas pausservering från Teaterbaren.

När

9 december: Live!
12 december och 16 december: Repris.

Pris

Live: 325 kr
Repris: 245-295 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Pendeltåg till centralen, tunnelbanan till T-centralen, stadsbussar och spårvagn till Sergels torg.

Allt som händer – Kulturhuset Stadsteatern

Annonser: