Konsert

Thank you for the music – part two

Kalle Moraeus, Thérése Löf, Johan Boding, Karin Funk och en orkester med eliten av Sveriges musiker under ledning av Johan Granström kommer bjuda på en storslagen hyllning till två av våra största låtskrivare genom tiderna.

Det blir en musikalisk resa som tar oss från de gripande ögonblicken i Kristina från Duvemåla, via dramatiken i Chess och glädjen i Mamma Mia!, till ABBAs odödliga hits. Men kvällen stannar inte där – även musik från Hootenanny Singers och flera mindre kända pärlor ur Björn och Bennys rika låtskatt får ta plats.

Thank You For The Music – Part Two blir en oförglömlig helkväll fylld av känslor, energi och magi. Showen är uppdaterad med både nya arrangemang och låtar som aldrig tidigare framförts i föreställningen – men självklart också med många favoriter att känna igen. Artister och musiker har en nära relation och arbetat mycket med Björn och Benny genom åren, vilket gör detta till en helt unik show.

Vi längtar efter att möta er i publiken till våren och skapa ännu en varm, glädjefylld, nostalgisk och magisk upplevelse – tillsammans!

När

Torsdag 12 mars kl 19.30

Pris

695 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

T-banan röda linjen, station Mariatorget. Kort promenad från t-banan.

Allt som händer – Rival

Spana in Welmas olika guider

Annonser: