Gratis
Jazz
Stella Gustin Sings
19 mars
Scalateatern
Releasekonsert för jazzsångerskan Stella Gustins debutalbum ”Stella Gustin Sings”!
Stella Gustin är en jazzvokalist med en unik scennärvaro och utstrålning som hon kombinerar med sin passion för sväng och historieberättande. Med sitt stora register och påhittiga improvisationer fångar hon publiken och tar med den på en oförglömlig resa i jazzens tecken.
Den 20e mars 2026 släpps Stella Gustins debutskiva ”Stella Gustin Sings” på skivbolaget Tengtones. Skivan består av tio låtar från jazz- och musikalrepertoaren. Låtarna sträcker sig från smäktande ballader till svängiga uptempo-nummer, alltid med fokus på berättandet och den nära kontakten med publiken. Repertoaren på skivan speglar Stellas bredd och kärlek till både jazzens tradition och musikalens berättelser – där humor, hjärtesorg och livsglädje får samsas. Med sig på skivan har hon Elias Larsson på piano, Tomas Sjödell på bas, Albin Eklund på trummor och Nils Landgren som gästsolist.
Med sin debut vill Stella Gustin inte bara hylla de jazzvokalister och klassiker som hon har vuxit upp med, utan också visa sin egen röst och personliga tolkning av materialet. Resultatet blir en varm och lekfull skiva som förmedlar den energi och närvaro hon gjort sig känd för på scen.
”Stellas album goes to show that one can stand firmly rooted in tradition- without losing your individuality.” – Isabella Lundgren
Dörrar: 20:00
På scen: 20:30
Fri entré
När
19 mars kl 20.30
Pris
Fri entré
Bra att veta
Hitta hit
Scalateatern ligger i hörnet av Wallingatan och Västmannagatan, bakom LO-borgen vid Norra Bantorget.
Buss:
Linje 50 och 69 har hållplatser på Norra Bantorget.
Tunnelbana:
T-centralen uppgång Vasagatan eller Hötorget uppgång Olof Palmes gata
Annonser: