Klassiskt

Mat-evenemang

Soppa med stråkkvartett

5 april 2024

Konserthuset Stockholm

Filharmoniker spelar musik av Schulhoff, Tailleferre och Britten.

Pragfödda Erwin Schulhoff var en spännande profil i det europeiska konst- och musiklivet under 1900-talets första decennier. Det var på uppmaning av Dvorák han började studera musik och han inspirerades tidigt av både jazz och dadaism. Missa inte det här tillfället att höra Schulhoffs fartfyllda första stråkkvartett.

Germaine Tailleferre tillhörde Les Six, en löst formad grupp med sex tonsättare verksamma i Frankrike, som runt 1920-talet ville göra upp med impressionism och senromantik. Hennes musik är ofta lätt och lekfull och full av fantasifulla melodier. 

Tre divertimenti komponerades av en 23-årig Benjamin Britten. Det är musik med charm och energi som från början ingick i en kvintett och beskrev några av hans skolkompisar.

Meny: Mild kokossoppa med lime och ingefära. Soppan serveras med surdegsbröd, knäckebröd och vispat smör samt dryck och kaffe/te med liten kaka. Alla soppor är laktos- och glutenfria. Meddela oss eventuella önskemål om specialkost vid bokning.

När

Fredag 5 april kl 12.15

Pris

Inkl soppa 295 kr / Läktarplats (exkl soppa) 130 kr.

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana:
Linje 17, 18 eller 19. Hållplats Hötorget, uppgång Konserthuset.

Buss:
Buss 1, hållplats Hötorget.
Buss 57, hållplats Hötorget.

Allt som händer – Konserthuset Stockholm

Annonser: