


Tillfällig utställning
Sömmar och stjälkar – där det botaniska möter modets historia
6–14 september
Skansen
Blommor och mode möts i en ny och storslagen utställning i Skogaholms herrgård på Skansen. Mellan 6–7 och 9–14 september förvandlas 1700-talsrummen till vackra scener där blomsterprakt och modehistoria samspelar, med ståtliga blomsterarrangemang av mästerfloristen Johan Munter och historiska plagg från Skansens textila samling.
Efter fjolårets utställning Blomster i hänryckningens tid är Johan Munter tillbaka på Skansen och Skogaholms herrgård med den uppföljande blomsterutställningen Sömmar och stjälkar – där det botaniska möter modets historia. Denna gång förflyttas vi in i modets och botanikens gemensamma värld när handplockade plagg och accessoarer ur Skansens textila samling får sällskap av blomsterarrangemang i säsong. Tillsammans formar blommor och kläder en levande tolkning av människans lust att smycka sig själv och sin omgivning till vardags, fest och genom livets olika skeden.
Med utgångspunkt i färg, form, material och mönster tolkar Johan Munter klädesplagg och accessoarer från tre århundraden, både herr- och damplagg, varav flera visas för allmänheten för allra första gången. Med 1700-talsherrgården som kuliss blir resultatet en poetisk upplevelse där olika rum blir till scener, där plagg och blomsterkreationer tillsammans tar sig an ett eget tema – från barnets nyfikna blick till livets mognad.
Här står pampiga, innovativa och blomstrande installationer sida vid sida med plagg från 1770–1940-talet – välkommen att ta del av modehistoria ur nya perspektiv och en av Sveriges mest nyskapande florister i samspel med både årstid och textilt kulturarv.
Om Johan Munter
Johan Munter är prisvinnande mästerflorist och driver sedan 2006 blomsterhandeln Floristkompaniet i Stockholm. Hans verk kännetecknas av en organisk, hållbar design utifrån blommornas livscykler i kombination med tekniskt avancerat blomsterbinderi. Det är både en livslång kärlek och respekt för naturen som präglar hans kreationer – från egna personliga konstverk till banketter, bröllop, begravningar och i TV-rutan.
Sömmar och stjälkar ingår i årets sensommarupplaga av Skansens Trädgårdsdagar. Gäster kan möta kunniga trädgårdsmästare, delta i visningar och workshops och andra grönskande aktiviteter för alla åldrar.
När
6–7 och 9–14 september
Pris
Ingår i entréavgiften
Bra att veta
Hitta hit
Spårvagn linje 7, buss nr 67 eller Djurgårdsfärjan är bra sätt att ta sig hit.
Annonser: