Teater
Små barn & stora föräldrar
7–27 april
Reimersholme Hotel
Trad wife vs bosslady i denna skruvade samtidssatir med mycket igenkänning om de ideal, prestationskrav och föreställningar vi bygger våra liv kring. Spelas i Reimersholme hotels bar.
Två mammor möts på en lekplats. Allt de har gemensamt är föraktet för varandra. Ändå går de inte därifrån.
På lekplatsen uppstår skoningslösa ronder i föräldraskap, livsstil och moralisk överlägsenhet. Vem lever det rätta livet – enligt algoritmerna och den egna självbilden? Rätt värderingar, rätt kroppar och rätt barn krockar med ensamhet, bilmärken och drömmar om standup.
De tävlar om allt. Om att vara den bästa mamman. Den mest medvetna samhällsmedborgaren. Den mest rimliga, lyckade, lyckliga kvinnan. Allt kan mätas. Allt kan jämföras. Allt kan förloras.
I Kristian Hallbergs vassa och underhållande samhällssatir möts de två kvinnorna i en storslagen kamp om identitet, status och vem som egentligen gör världen lite bättre än den andra.
En akt. Full intensitet.
Baren öppnar 30 min innan föreställningen börjar!