Museum

Slow Art Day: Gongbad med Sara Emilionie

Idag är det Slow Art Day på Nationalmuseum och på en rad andra museer, konsthallar och gallerier runt om i världen. Sätt tonen för din långsamma dag med en avkopplande klangupplevelse under ledning av Sara ”Lady Gong” Emilionie.

Unna dig en stund för djupverkande återhämtning och inre omstart. Det antika instrumentet gongs ljudvågor har potential att aktivera vår självläkningskraft. I Skulpturgårdens vackra och rofyllda miljö bjuds du in till en sinnlig gongupplevelse där vibrationer och medveten andning skapar djup stillhet.

Du får med dig kraftfulla andningsövningar och en introduktion till en forskningsförankrad återhämtningsmetod som Sara Emilionie har utvecklat. Yogamattor finns på plats, men det går bra att ta med din egen också.

Efter gongbadet får du en smoothie i restaurang Nationalmuseum.

När

Lördag 11 april, kl 9:30–10:45

Pris

345 kr inklusive smoothie, förköp rekommenderas, endast 25 platser.

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Tunnelbana: Kungsträdgården, T-centralen, Östermalmstorg
Bussar: Närmaste hållplatser Nationalmuseum, Kungsträdgården, Karl XII:s torg, Nybroplan.

Allt som händer – Nationalmuseum

Spana in Welmas olika guider

Annonser: