Konsert

Pernilla Andersson

I över 25 år har Pernilla Andersson varit en självklar del av svenskt musikliv – som artist, producent och kompositör. Nu är hon aktuell på två fronter: som filmkompositör till julens stora biopremiär Regnmannen, baserad på Jonas Karlssons bok, och med en konsert på Södra Teatern i Stockholm den 25 april 2026.

Den 30 oktober släpps låten “Roses” (Warner/Metronome), skriven för Regnmannen och en av två slutlåtar i filmen. Biopremiär blir det på juldagen den 25 december.

”Roses är en av mina stoltaste kompositioner hittills. Att få använda filmens instrumentering i en Pernilla-låt var både utmanande och fantastiskt roligt,” säger Pernilla.

Pernilla Anderssons musik har spelats flitigt på radio, och genom åren har hon hyllats med flera prestigefyllda utmärkelser. Hon har kallats “ett musikaliskt naturbarn i producentkostym av utmärkt snitt”, och när hon tilldelades Olle Adolphson-stipendiet 2021 skrev Musikaliska Akademien:

”Om Monica Zetterlund kallades ett lingonris i ett cocktailglas, så är Pernilla Andersson en gullviva i ett whiskyglas.”

Efter en tid borta från turnélivet är Pernilla nu redo att möta publiken igen.

”Att få komma ut på vägarna igen, till Södra Teatern och publiken, med en ny start – det betyder mycket mer än jag trodde. För ett år sedan tänkte jag att jag kanske var slutspelad, att konsertdelen var över. Men det visade sig att jag bara behövde en nytändning, glada tillrop och ny luft under vingarna. Jag längtar till Södran!”

När

Lördag 25 april kl 19.30

Pris

250-595 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Södra Teatern ligger på Mosebacke torg 1–3 på Södermalm i Stockholm.

Ta tunnelbanan till Slussen, uppgång mot Götgatan. Gå sedan upp för Hökens gata. Du kan också ta buss 2, 3, 43, 53 och 55 till Slussen. Därifrån kan du ta trapporna eller hissen upp till Mosebacke torg.

Allt som händer – Södra Teatern

Spana in Welmas olika guider

Annonser: