Konsert

Lena Chamamyan

23 november

Kulturhuset Stadsteatern

När Lena Chamamyan sjunger stannar tiden. Som en av Syriens mest hyllade sångerskor och kompositörer har hon erövrat publiken världen över med sin förmåga att förena det traditionella med det moderna.

Med rötter i den syriska musiktraditionen väver hon samman klassiska folkvisor och orientaliska melodier med jazz, europeisk konstmusik och improvisation. Resultatet är en musik som är både djupt rotad och samtidigt gränsöverskridande – ett konstnärligt universum som Lena gjort till sitt eget.

Sedan kriget i Syrien tvingade henne i exil har Chamamyan blivit en symbol för kulturell styrka och motståndskraft. Numera baserad i Paris fortsätter hon att turnera internationellt, från Europas största festivaler till konserthus i Nordamerika och Mellanöstern.

När hon nu gästar Global Sounds Festival på Kulturhuset Stadsteatern bjuder hon på en konsert fylld av älskade sånger och nya musikaliska möten. Med sin starka närvaro och sitt poetiska uttryck skapar hon en upplevelse som är lika delar konstnärligt djup som mänsklig värme.

En afton med Lena Chamamyan är mer än en konsert – det är en resa genom musik, känslor och hopp.

När

23 november kl. 19.30

Pris

450-590 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Pendeltåg till centralen, tunnelbanan till T-centralen, stadsbussar och spårvagn till Sergels torg.

Allt som händer – Kulturhuset Stadsteatern

Spana in Welmas olika guider

Annonser: