
Konsert
Festival
KlangBild – konsert med nyskapad musik av barn och unga!
23 september
Marabouparken
Under vägledning av tonsättaren David Tudén och violinisten Frieda Mossop har barn och unga skapat grafiska partitur vid en workshop i Marabouparken Konsthall. De färdiga verken kommer vid konserten tolkas och framföras av en professionell musikensemble bestående av violin, cello, valthorn och slagverk.
Konsterten är en del av kammarmusikfestivalen KlangFest, som arrangeras av Bällsta Musikförening och Rodrick Musik i samarbete med Marabouparken konsthall.
När
23 september kl 13
Pris
100 kr
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana: Från T-centralen, Blå linje mot Hjulsta, stig av i Sundbybergs Centrum, ta uppgång Sundbybergs station, Landsvägen. Gå till Marabouparken eller ta buss 512 mot Spånga station. Stig av vid station Marabouparken.
Pendeltåg: Från Stockholm C, ta tåg 35 mot Kungsängen/Bålsta,
stig av på Sundbybergs station. Gå till Marabouparken eller ta buss 512 mot Spånga station. Stig av vid station Marabouparken.
Tvärbanan: Från Alvik, ta tåg mot Solna centrum, stig av i Bällsta bro, gå Löfströms allé fram till Marabouparken.
Buss: 512 från Solna C mot Spånga station. Stig av vid
Marabouparken.
Bil: Parkeringsplats med infart från Järnvägsgatan. Begränsade parkeringsmöjligheter längs med Löfströms allé.
Annonser: