Improvisationsteater

Janne söker en vän/ I huvudet på Per

14 feb–27 mar

Stockholms Improvisationsteater

Välkomna till en helaftonskväll där teaterns konstnärliga ledare Janne Berg och Per Gottfredsson lägger beslag på varsin akt och bjuder in sina favoritimprovisatörer.

Akt 1
Janne söker en vän
I en ny serie av duo-föreställningar kommer teaterns nestor Janne Berg möta olika improvisatörer för att improvisera kring vänskap och relationer i alla dess former, både tillåtna vackra vänskaper och smutsiga förbjudna relationer.

Detta är en föreställning som kan inspirera att vårda dina vänskaper, göra slut med en kompis eller ta kontakt med en vän från förr. I denna helt improviserade föreställning blandas skratt, allvar och igenkänning

Akt 2
I huvudet på Per
En improviserad resa genom tankar, drömmar och infall.

Välkommen till en unik föreställning där Per Gottfredsson släpper kontrollen – och samtidigt tar fullständig kontroll. Varje kväll bjuder han in en ny gästimprovisatör, och tillsammans utforskar de en helt improviserad värld, där dramatik och komik uppstår i stunden.

Inget manus. Inga säkerhetslinor. Bara två improvisatörer, en tom scen – och allt som ryms i Pers huvud. Vad som händer? Det vet ingen. Inte ens Per.

När

14 februari, 7 mars, 27 mars

Pris

150–250 kronor

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Närmaste tunnelbana är Sankt Eriksplan. Närmaste tågstation är Odenplan.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: