Tillfällig utställning

James Cameron – Challenging the Deep

Utställningen James Cameron – Challenging the Deep handlar om den berömde filmskaparen, av klassiker som bland annat Avatar och Titanic, havsforskaren och teknikinnovatören James Cameron.

Med rekvisita från Camerons långfilmer, filmprojektioner och sällsynta föremål kan besökarna ta del av Camerons största undervattensbedrifter, både verkliga och påhittade. 

– Det känns fantastiskt att Vasamuseet får visa den här utställningen! Den bjuder på en helt ny upplevelse för våra besökare och passar perfekt in i vårt uppdrag. Jag ser verkligen fram emot att många kommer hit och upptäcker den, säger Jenny Lind, museichef på Vasamuseet.

Okända djuphavsmiljöer
Utställningen James Cameron – Challenging the Deep har tagits fram av Australian National Maritime Museum (ANMM) i samarbete med Avatar Alliance Foundation. Bland annat kan publiken betrakta havsdjupen genom Camerons undervattenskameror och otroliga tekniska innovationer.  Människor över hela världen har genom utställningen fått uppleva några av de mest okända djuphavsmiljöerna.

– När jag såg alla de stora undervattensforskarna på tv på 1960-talet blev jag hänförd av den där främmande världen som fanns här på jorden. Jag kunde inte tänka mig något mäktigare eller mer exotiskt.

Det säger James Cameron själv i utställningen som hittills har setts av över en miljon människor i Australien, Nya Zeeland, USA och Kanada. Vasamuseet kommer att vara först i Europa med att visa utställningen.

James Cameron – Challenging the Deep är en tillfällig utställning och står på Vasamuseet från 4 mars 2026. 

När

Från 4 mars 2026.

Pris

Vuxen: 195 kronor
0-18 år: fri entré
Entré till Vasamuseet ingår i biljetten

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Promenad: Från Centralstationen/T-centralen cirka 30 min. Från tunnelbanestation Karlaplan cirka 10 min.
Cykel från city: Cirka 10 min.
Spårvagn linje 7 till hållplats Nordiska museet/Vasamuseet.
Buss 67 till hållplats Nordiska museet/Vasamuseet.
Buss 69 till hållplats Djurgårdsbron.
Buss 76 till hållplats Djurgårdsbron.
Djurgårdsfärjan går från Slussen året runt.
Bil: Närmaste p-plats: vid Junibacken eller Gröna Lund. Parkering för rörelsehindrade finns vid Vasamuseets huvudentré.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: