Tillfällig utställning

Ingela Ihrman / Nattens lekar

11 mar–14 jun

Bonniers Konsthall

En stor, luden och rosagrå nattfjäril susar fram över golvet, dras mot ljuset och längtar efter att få suga saften ur syren och kaprifol. Ett njutningsfullt möte uppstår i mörkret när en mänsklig kropp smälter samman med de brännande jättebjörnlokorna. I en spontan närkamp i Amazonasfloden omsluts naturfilmaren Jan Lindblad av en anakonda och äntligen blir han ett med naturen.

I ett skymningsland befolkat av storskalig skulptur, video och performance kombineras Ingela Ihrmans omisskännliga humor med det erotiska, mörka och djupt sorgliga. Genom att stanna upp i gränslanden mellan människa och landskap, stör konstnären invanda sätt att se på omgivande livsformer och rotar runt i hur det är att vara levande, social, fertil eller mänsklig.

I samband med utställningen producerar Bonniers Konsthall Ingela Ihrmans första monografi i samarbete med Mousse Publishing. Under våren presenteras även ett symposium med internationella gäster som vecklar ut utställningens teman. Ingela Ihrman (f. 1985) har tidigare representerat Sverige i den nordiska paviljongen vid den 58:e Venedigbiennalen 2019, och tilldelades DN:s kulturpris 2024. Utställningen presenterar både nyproducerade och avgörande äldre verk av Ingela Ihrman.

När

11 mars–14 juni

Pris

Ordinarie: 130 kr
Student/Pensionär: 100 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

T-banestation S:t Eriksplan, därefter ca 600 m promenad.

Spana in Welmas olika guider

Annonser: