
Visning
Museum
Helgkurs: Att träna sitt öga – se på konst med medvetenhet
21 september
Nationalmuseum
Vad ser vi – egentligen – när vi betraktar ett konstverk? Under tre söndagseftermiddagar i höst kan du fördjupa din förståelse för konstens språk, symboler och berättelser.
Att träna sitt öga – se på konst med medvetenhet
Den här gången tränar vi på att se på konst med medvetenhet. Hur mycket ser vi egentligen när vi betraktar ett konstverk, och hur påverkar våra förväntningar, erfarenheter och blickar det vi uppfattar? I mötet med olika porträtt ur Nationalmuseums samling som Ung kvinna i profil, med solfjäder av Rembrandt van Rijn övar vi på att uppmärksamma detaljer, materialitet och konstnärens val för att vässa vår visuella läsförmåga.
Mer om kursen Vad betyder konsten? Symboler, berättelser och tolkningar i konstens värld
Delta i ett eller flera tillfällen, varje kurseftermiddag fungerar fristående men de kompletterar varandra och tar upp olika teman.
Varje tillfälle varvas presentationer och genomgångar i ett vackert mötesrum med visningar och samtal framför konsten i salarna. Fika ingår och du kommer att få prova på att se och tolka bilder tillsammans med andra och får metoder med dig hem att fortsätta utforska konsten med. Inga förkunskaper krävs – bara nyfikenhet!
Kursen leds av Juanjo Hervias, intendent vid Nationalmuseum med en doktorsexamen i museipedagogik från Barcelonas universitet. Med passion för bildtolkning guidar han deltagarna genom både teori och praktik.
Fler tillfällen i kursen
Symboler och berättelser – vad är ikonografi och hur kan det hjälpa oss se mer?
Söndag 28 september kl 13–16:30
Verket och betraktaren – vår roll i tolkningen
Söndag 19 oktober kl 13–16:30
När
Söndag 21 september kl. 13-16:30
Pris
750 kr inklusive fika – 2 100 kr om du köper biljett till alla tre kurstillfällena samtidigt.
Bra att veta
Hitta hit
Tunnelbana: Kungsträdgården, T-centralen, Östermalmstorg
Bussar: Närmaste hållplatser Nationalmuseum, Kungsträdgården, Karl XII:s torg, Nybroplan.
Annonser: