Opera

Folkoperan Foajé: Myself/Myself/Myself

Välkommen till Folkoperan Foajé – afterwork med livemusik och bar i vår fina foajé. Vi skapar musikaliska möten mellan opera och andra musikgenrer och konstformer, och vi drömmer om kvällar med oväntade upplevelser och en brokig publikskara.
Baren öppnar klockan 17.00 och liveakten kör igång klockan 18.00 (med ett undantag). Du sitter i vår foajétrappa alternativt står.

Myself/Myself/Myself
Myself/Myself/Myself är en nyskriven opera av finska Heinz-Juhani Hofmann. Verket följer den unga kvinnan Afrodite – även kallad Didi – som kämpar med psykisk ohälsa, pådriven av sociala medier. Ur hennes oavbrutna medvetandeström växer en dialog fram där självdisciplin, skönhetsideal, strävan efter perfektion och generationsöverskridande krafter drar henne in i en allt snabbare virvel.

I rollen som Didi ser vi sopranen Annika Fuhrmann och skådespelaren Pauliina Palo gör rollen som Mamman. Musik, libretto och ljuddesign: Heinz-Juhani Hofmann. 

När

21 april kl 17–19

Pris

150 kronor

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Folkoperan ligger på Hornsgatan 72 på Södermalm, nära Mariatorget och på gångavstånd från Slussen och Södra station.

Med tunnelbana:
Mariatorget, uppgång Torkel Knutssongatan

Med buss:
Buss 4, hållplats Hornsgatan/Rosenlundsgatan
Buss 55, 57 och 66, hållplats Krukmakargatan

Med pendeltåg:
Södra station, gå 700 meter

Spana in Welmas olika guider

Annonser: