
Världskultur
Föredrag
Fantastiska Resor på Räls
3 november
Solna konsthall
Ta tåget genom historien, samtiden och in i framtiden. I den här föreläsningen berättar Per J Andersson om tågens förändrade image genom historien: från bullrande fridstörare till klimatsmart alternativ. Han tipsar också om hur man bokar sin tågsemester och om vackra tågresor såväl i Europa som Indien och USA. Dessutom spår han vad tåget har för roll i resandet i framtiden.
Per J Andersson är grundare av resetidningen Vagabond, ofta anlitad reseexpert i tv och radio och författare till flera böcker, bl a ”Ta tåget”.
Han har skrivit fler böcker med restema, bland annat ”New Dehli – Borås – Den osannolika berättelsen om indiern som cyklade till kärleken i Sverige” (2013), ”För den som reser är världen vacker” (2017), ”Tankar för dagen – manual för nyfikna resenärer” (2022), ”Drömmen om en ö” (2022), ”Historiska resenärer – 12 kvinnor som erövrade världen” (2025) och ”Sand – jakten på råvaran som formar vår värld” (2025).
Foto: Stina Helmstrand
När
3 november kl 18:00
Pris
200 kr per person för alla.
Bra att veta
Hitta hit
Solna Folkets Hus och Solna Konsthall ligger på Skytteholmsvägen 2 i Solna. Det är ont om parkeringsplatser i området. Vi rekommenderar dig att ta dig hit med kollektivtrafik.
Buss: hållplats Huvudsta torg.
Tunnelbana: Blå linje mot Akalla.
Annonser: