Världsmusik

Fanna-Fi-Allah

17 maj 2026

Eric Ericsonhallen

Gruppen leds av Tahir Qawwal och backas upp av ett mästerligt ensemble med tabla, harmonium och körsång – djupt rotad i den klassiska Qawwali-traditionen, utan fusion, elektronik eller popinfluenser. 

Varje föreställning är ett livfullt uttryck av andlig passion och innehåller poesi från sufihelgon såsom Amir Khusrau och Baba Farid. Detta framförs genom kraftfulla rytmer av klappande händer, svävande körsånger och djupa, transskapande cykler. Atmosfären innefattar snurrande sufi-dans och en extatisk energi som överskrider språk och trosuppfattning. Även om musiken har sina rötter i den sufiska islamiska traditionen, bjuder den in alla människor – oavsett bakgrund – till ett gemensamt utrymme av enhet och gudomlig kärlek. 

För den som är ny till Qawwali är detta en vacker möjlighet att uppleva denna tradition som har burits vidare i århundraden. För trogna lyssnare är det en fortsättning på Fanna-Fi-Allahs hängivenhet till att bevara och dela denna heliga musik med vördnad och kraft. Följ med oss för en oförglömlig kväll av musik som lyfter hjärtat och hedrar sufismens tidlösa budskap.

När

17 maj kl 19

Pris

Från 380 kr

Bra att veta

Kafé

Hiss och ramper

Restaurang

Bar

Hitta hit

Buss 65, stig av vid hållplats Östasiatiska.

Annonser: